Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 10:10 Bu haber 962 kez okundu
 
Silifke'ye İki Proje Birden!
Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” Kapsamındaki Projelerin İmza Töreni Gerçekleştirildi
TURİZM Haberi


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından yürütülen “2020 Yılı Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen projeler, Vali Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine, ÇKA Genel Sekreteri Savaş Ülger, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emre Duru, AB Dış İlişkiler Koordinatörü Murat Ozan ve ÇKA yetkilileri katıldı.
İmza töreninde konuşan Vali Ali İhsan Su, Valiliğimiz tarafından yürütülen Doğu Dağlık Kilikya Bölgesi Soyut ve Somut Kültürün Birlikte Yaşatılması projesinin, Silifke'den Uzuncaburç ve Narlıkuyu’ya kadar olan yaklaşık 62 kilometrelik destinasyonda gerçekleştirileceğini kaydetti.
Vali Su, proje kapsamında 4 adet antik yol ile 1 adet parkur çalışması olacağını kaydederek, “Bu 62 kilometrelik parkur üzerinde yaklaşık 31 adet taşınmaz kültür varlığı ile ilgili çalışma yapacağız.Yine bu güzergahta tabelalandırma çalışmaları yaparak, 14 adet bungalov evleri yapacağız. Turistlerin konaklayabilmeleri için kafe ve hediyelik eşya satış reyonları gibi sosyal donatı alanları gerçekleştireceğiz. Ayrıca ev pansiyonculuğu konusunda 30 kişiye hizmet içi eğitimi yapacağız.Yine 3 günlük planladığımız misafir ilişkileri, yönetimi, satış ve pazarlama konusunda hizmet içi eğitimler yaparak, oradaki esnafımıza ve çalışma yapacaklara girişimcilik eğitimi vereceğiz.”dedi.
Proje ile belirlenen 62 kilometrelik güzergahta çok yeni bir destinasyon oluşturulacağını ve bu destinasyonda yapılacak ilgili tüm çalışmaların proje kapsamında destekleneceğini belirten Vali Ali İhsan Su, projenin ilimizin turizm potansiyelinin geliştirilmesi için ciddi bir ivme kazandıracağına olan inancını dile getirdi.
Vali Su sözlerinin sonunda projeye destek veren paydaş kurumlara, kalkınma ajansına ve kültür müdürlüğüne teşekkür etti. 
ÇKA Genel Sekreteri Savaş Ülger ise proje kapsamında verilecek maddi destekler hakkında bilgi vererek, projelerin hayırlı olmasını diledi.

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Emre Duru ise konuşmasında; Çukurova Kalkınma Ajansı'nın Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce başvurusu yapılan ve kurumunuzun proje ortağı olduğu "Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi Projesi" başarılı bulunarak hibe almaya hak kazanmıştır. Proje kapsamında; sualtı dalış merkezi, konaklama alanları, hediyelik eşya mağazaları, restoranlar, kafeler ve doğal market birimler yapılması amaçlanmaktadır. Yapılacak yapıların tamamı ilgili imar kanunlarına uygun yapılacak olup yapı malzemesi olarak ahşap ve hafif çelik kullanılacaktır. Proje ile birlikte sualtı ve su üstü sporlara ilgiyi arttırmak, alternatif turizmin ve deniz turizminin ana unsurlarından biri olan dalış turizmini geliştirmek ve böylece bütünsel olarak Mersin'in turizmini canlandırmak hedeflenmiştir. dedi 

Konuşmaların ardından Doğu Dağlık Kilikya Bölgesi Soyut ve Somut Kültürün Birlikte Yaşatılması projesi ile Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi projesi protokolü imzalandı.


Mersin Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi projesi ile de Mersin’de turizmin deniz turizmi odaklı yaklaşım çerçevesinde geliştirilerek, deniz turizminden elde edilen katma değerin yükseltilmesi ve Mersin’deki deniz turizminden yararlanan turist sayısının arttırılması ve deniz turizmi kaynaklı gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.
Ayrıca Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezinin içerisinde bulunan Mersin Su Altı Heykel Parkı Dalış Merkezi, 140 heykelli Su Altı Heykel Parkı, Su Sporları ve Sahil Sporları Merkezi, Bungalov ve Çadırlı Kamp Alanlarından Oluşan Konaklama Birimleri ve Rekreasyon Alanları ile birlikte oluşturulması ve Mersin Deniz Turizmi Odaklı Tanıtım ve Yaygınlaştırma Kampanyası’nın başlatılacağı bildirildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifke'ye, İki, Proje, Birden!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.