Yazı Detayı
11 Mart 2017 - Cumartesi 08:39 Bu yazı 6519 kez okundu
 
MÜZİK EĞİTİMİ DOĞRU ALINDIĞINDAKİ FAYDALARI
Gökşin İlter
 
 

Müzik dinlemenin ve hatta eğitiminin pek çok yararı vardır.Kişinin gelişiminde,doğru düşünmesinde,yaatıcılıkta,kendisini ifade etmesinde gibi..Ayrıca müzik okul hayatındaki gençlerinde yaşantılarını olumlu etkiler ve sıkıntı ile stresin azaltılmasında müzik eğitiminin faydaları sıralanabilir.

Bilim insanlarına göre müzik kişisel düşünme yeteneğini ve bilişsel düşünme yeteneğini arttırmaktadır.BU da kişide doğru kararlar vermesinde etkili olduğu gibi stres üstesinden de nasıl gelebileceğini öğretmektedir.

Almanya’da Friedrich Schiller Üniversitesinde yürütülmüş araştırmalar sonucunda profesyonel ya da amatör olarak müzikle uğraşan insanların beyinlerinin daha büyük olduğu belirlenmiştir. Düzenli olarak müzik aleti çalmanın beynin görme, duyma, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölümlerinin büyümesini sağladığını tespit edilmiştir.

Araştırmalara göre müzik ile uğraşanaların beyinlerinin daha nüyük olduğu ve beyinlerini çok daha doğru kullanabildileri saptanmıştır. Yapılan MR (manyetik rezonans) görüntülerinin müzisyenlerin beyinlerinin daha büyük olduğunu açıkça gösterdiğini belirlemiş, müzisyenlerin beyinlerinde duyma, görme, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölgelerde daha fazla “gri madde (gri hücre)” olduğunu saptamışlardır.

Ayrıca MR görüntülerinden müzik aleti çalan ve günlük hayatta ağırlıklı olarak sağ elini kullandığını ifade eden kişilerin aslında sol ellerini de daha sık kullandıklarını tespit ederken, sürekli müzik aleti çalmanın beynin büyüklüğünü olumlu etkilediği sonucuna varmışlardır. Bunu da beynin kaslar gibi egzersiz yaptıkça büyüdüğünü; Örneğin, piyano çalmanın notaları algılayan beynin tuşlara dokunan parmaklara ve pedallara basan ayağa emir vermesiyle bir koordinasyon oluşturarak beynin birden fazla bölgesini aynı anda çalıştırdığını, çok yönlü düşünmeyi ve bağlantılar kurmayı sağladığını, dolayısıyla da beynin kullanımını geliştirdiğini belirtmişlerdir.

   Ancak müzik eğitimi kısa zamanlı bir eğitim değildir ve mutlaka işini bilen uzman bir eğitmenden öğrenilmesi gerekmektedir.Siz veya  çocuğunuz için faydalı bir sosyal etkinlik için müzik eğitimi veya doğru müzik dinlemeyi öğrenmek en önemli uğraşlardan biridir.Mutlaka denemelisiniz içinizdeki cevheri ve yeteneği çıkarma zamanı hala geçmedi..

BOL MÜZİKLİ GÜNLER DİLİYORUM

 
 
 
Etiketler: MÜZİK, EĞİTİMİ, DOĞRU, ALINDIĞINDAKİ, FAYDALARI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.