Yazı Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 12:47 Bu yazı 373 kez okundu
 
AKKUYU NÜKLEER SANTRAL VE GETİRDİKLERİ.
Mehmet Ali DURSUN
mad_sporklb@hotmail.com
 
 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali bünyesinde çalışanlara konaklama tesisleri yapımı kapsamında beş gün önce saat 18.00 sıralarında Büyükeceli mahallesinde saha açılımı yapılmak üzere kulakları sağır edercesine şiddetli  bir patlama yaşandığı ifade edilen ve Büyükeceli mahallesindeki deniz sahilinde yer alan siteleri etkileyen şiddetli patlama nedeniyle evlerin camları kırılırken büyük korku  yaşanmasına ve bu patlamanın  çevrede  bulunan seralarada zarar verdiği belirtildi. 

“KAPILAR, PENCERELER YERİNDEN OYNADIĞI BELİRTİLDİ"

Büyükeceli mahallesinde yaşanan patlamadan sonra evinin balkonundan dev bulut dalgasını çeken bir vatandaş tepkisini “Yine Büyükeceli’de dinamit patlaması. Bu defa çok büyüktü, inanılmaz büyüktü. Kapılar, pencereler ev oynadı. Keşke burada olsaydınız da görseydiniz. Hem de bu saatte yani saat 17.00'dan sonra. Olacak iş değil. Herkes evdeyken” sözleriyle dile getirdiği belirtildi. 

-Nükleer Santral inşaatının başlamasından bu yana bir türlü sıkıntılar ve soruların ardı arkası kesilmiyor sona ermiyor. 
Gerek zemininde meydana gelen çatlaklar gerekse de meydana gelen patlamalardan dolayı çevre halkının ve Taşucu / Silifkeli'nin huzuru kalmadığı. Yöre halkı panik halinde bir şekilde yaşamakta olduğu belirtildi. 
Bölge halkının evlerinin camları, duvarları, kapıları yıkıldığı her taraf binlerce cam kırığı ile dolu olduğu görülmesi ile birlikte, yazlıkçılarında korkudan evlerinin dışına çıkıp sahile toplandıkları ifade edildi. 
Çevre halkı artık bu sıkıntıları bu topraklarda, bu tehlike altında yaşamak istemediğini belirterek bölge insanı olarak Nükleer Santral istemediklerini dile getirdiler. 

-Yöre halkı korku altında kafası karışık bir şekilde. Artık burada Nükleer santrali ile ilgili bu tehlikeleri, bu sıkıntıları yaşamak istemediklerini, 
Nükleer santrali yapılacaksa deprem bölgesinde olmayan tehlikesiz bir bölgede yapılmasını belirterek Nükleer santrali Akkuyu’da istemediklerini her fırsatta dile getirdikleri belirtiliyor. 

"KIRILAN CAMLARIN KAPILARIN GÖRÜNTÜSÜNÜ BÖLGE HALKI  PAYLAŞTI "

-Bir çok bölge halkı patlama sonrası evlerinde meydana gelen hasar ile ilgili bir görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı. 
Bir vatandaşın evinde yaşanan hasar görüntüsünde  “Mersin Büyükeceli’de Akkuyu Nükleer İnşaatının yanındaki yol yapım çalışmaları esnasında yaşanan dinamit patlamalarda 86 evin hasar görüldüğü ve dinamit patlamaların sebeb Akkuyu Nükleer İnşaatını yapan taşeron firmalardan birisinin olduğu tespit edildiği belirtildi. 


VALİLİK: "ZARARLAR TAZMİN EDİLECEK DEDİĞİ BELİRTİLDİ" 

Mersin Valiliği Akkuyu Nükleer Güç Santrali yapımında gerçekleşen planlı patlama ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Zarar tespit çalışmaları için komisyon kurulduğu ifade edilen açıklamada, vatandaşların zararlarının tazmin edileceği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecektir.

Patlatma ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'ndan bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır denildi. 

 

Değerli dostlar;

Gecen hafta içi yaşanan söz konusu patlamanın çerçevesinde bu bölgeyi genel olarak ele alalım inceleyelim. 

Bu bölge yalnızca Nükleer santralin çevreye kurulum aşamasında bile verdiği zararın dışında da yine bölge ve civarında bulunan diğer çimento fabrikası ve mermer ocağı/ fabrikalarının zararları ile de çevrelenmiş durumda.

Söz konusu Nükleer santrali, çimento fabrikası ve mermer ocağı/fabrikalarının bulunduğu bölge bir tarafı deniz, bir tarafı tabiat ve doğa içerisinde çevreye insana hayvanlara bitkilere, ormanlara ve denizde yaşayan  canlılara zarar vermekte kalmayıp...! Doğanın düzenine karşı gelmekte ve bu bölgede canlıları tamamen şimdiden tehdit altında almaktadır.

"İş kolu olarak çevre insanına iş/aş imkanı sağlayan; söz konusu işletmelerin yararları kanımca bu kadarla sınırlıdır."

-Aslında bölge hem tarımcılığa, hem hayvancılığa hemde balıkcılığa müsait olmasının yanı sıra gerek güneş enerji panelleri ile gereksede rüzgar gülleri ilede enerji üretmek için uygun bir bölge değilmi...?

Neden..? Yukarıda belirttiğim imkanlar varken acaba Neden..? Hem doğaya hemde canlılara zararlı olan bu sistem kullanılmaktadır...?

-Nükleer santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye ulaşımı; rüzgar ile yağmurun yardımıyla atmosfere, göllere, toprağa, bitki örtüsüne ve sulara karışmak suretiyle olmaktadır. Bunun sonucunda da radyoaktif maddeler insan vücuduna ulaşarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

-Ayrıca Nükleer santrali yapım aşamasında ve yapımı bittikten sonrada 18 bin civarında yabancı uyruklu %90 nı nın Rus vatandaşların sağladığı personelerinin yaşam tarzı olarakta bu bölge halkının yaşam tarzına ve koşullarına uymadığı, bu bölgede  yetişen yeni nesillere yanlış örnek oldukları, yine bu bölgede konut /iş yeri kira ve konut/ İşyeri fiyatlarıda nerde ise beş katı artmış bulunmakta olduğunuda göz ardı edemeyiz. 

-Daha öncesinde de bizim gençlik dönemlerimizde "Çernobil" faciasında Ülkemiz ve başta Karadeniz bölgesi olarak başta kanser olmak üzere bir çok sağlık sorunlarınıda yaşadığımızı unutmamalıyız.
(Çernobil Faciası, 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Pripyat şehri) 

Değerli dostlar;
Tüm gerçekliği ile ele aldığımız bu konuyu eğrisiyle doğrusuyla kaleme aldım. Bunlar maalesef bazı kesimler kabul etmesede gerçekler. Kanımca bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. Ne yazıkki bu gerçeklerle yaşamak ve hayatımızı ivme ettirmek zorundayız. 

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere iyi haftalar dilerim. 

"Akkuyu Nükleer Güç Santrali Hakkında Genel Bilgi" 

-Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Yanışlı mahallesinin Akkuyu mevkiinde inşa edilecek olan nükleer enerji santralidir. İnşaatı bittiğinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır. Akkuyu sahası, imzalanan ikili devletlerarası anlaşma sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport'a (ROSATOM'a bağlı Atomenergoprom'un alt şirketi) bedelsiz olarak teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecektir. 1. ve 2. ünitelerde üretilecek elektriğin yüzde 70’i ile ünite 3. ve 4. ünitelerde üretilen elektriğin yüzde 30’unu her ünitenin devreye girmesinin ardından 15 yıl süresince Türkiye Cumhuriyeti tarafından 12.35 ABD senti/kWh tarifesiyle satın alınacaktır. Fatih Dönmez, santralin 2023'te hizmete gireceğini söylemiştir. Her biri 1200 MWe'lık dört üniteden oluşup toplam üretim kapasitesi 4800 MWe olacaktır. Akkuyu’nun tam olarak faaliyete geçmesinden 8 yıl sonra Türkiye'deki enerji tüketiminin %5,5’ini; alım garantisi süresinin dolduğunda %4'ünü, tahminî ekonomik yaşamının sonu olan 2082'de ise %1,8’ini karşılayacağı tahmin edilmektedir.
Ülke
Türkiye
Yer
Yanışlı, Gülnar, Mersin
Koordinatlar
36°08′40″K 33°32′28″D
Durumu
Yapım aşamasında
Yapım başlangıcı
2015
İşletme tarihi
2023 (planlanan)
İnşa maliyeti
ABD$20 milyar
Sahip(ler)
Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş.
Nükleer enerji santrali
Reaktör türü
Basınçlı su reaktörü
Reaktör tedarikçisi
Atomstroyexport
Soğutma kaynağı
Akdeniz
Elektrik santrali
Yap işlet üniteler
VVER-1200/491
Planlanan üniteler
4 × 1.200 MW
Termal kapasite
4 × 3200 MWth (planlanan)
Planlanan kapasite
4.800 MW (planlanan)
Yıllık üretim
36.000 GW·h (planlanan)

 
 
 
Etiketler: AKKUYU, NÜKLEER, SANTRAL, VE, GETİRDİKLERİ.,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.