Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 17:42 Bu haber 569 kez okundu
 
ÇALTIBOZKIRLI ÜRETİCİLERE FİDE, FİDAN VE EKİPMAN DESTEĞİ BÜYÜKŞEHİRDEN
Fide, fidan ve ekipman destekleri ile üreticinin yüzünü güldüren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir durağı da Silifke ilçesi Çaltıbozkır Mahallesi oldu. Başkan Seçer’in katılımıyla düzenlenen törende üreticilere 990 adet alıç fidanı ve 40 bin adet lavanta fidesinin yanı sıra üretilen ürünlerin yağını çıkarmak için de distilasyon makinesi desteği sunuldu.
SİLİFKE Haberi


 

Başkan Seçer, Büyükşehir’in lavanta fidesi desteğine büyük ilgi olduğunu ve bu yıl Silifke’den önemli bir sipariş aldıklarını belirterek, “Toplamda 80 bin adet lavanta fidesi dağılacak buraya. Her taraftan talep var. Demek ki ilgi var. Demek ki yaptığımız işin bir anlamı var” dedi.Mersin’de her alanda tarıma destek verdiklerini vurgulayan Seçer, organik tarımı artırmayı amaçladıklarına, katma değeri yüksek ürünleri üreterek dünya pazarlarında rekabet edilebileceklerine dikkat çekti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentteki tarım üretimini artırmak ve küçük üreticiye ekonomik kazanç sağlamak için bu yıl da fide, fidan ve ekipman desteği ile üreticinin yüzünü güldürüyor.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katılımıyla Silifke ilçesinin yüksek rakımlı Çaltıbozkır Mahallesi’ndeki üreticilere 990 adet alıç fidanı ve 40 bin adet lavanta fidesidağıtıldı. Çevre mahallelerdeki üreticilerle birlikte üretilen ürünlerin yağını almak içinde 1 adet distilasyon makinesi teslim edildi.Törenin ardından Başkan Seçer, Silifke ilçesine bağlıSayağzı Mahallesi’ndekipazar yerini ziyaret ederek, esnafa ‘hayırlı işler’ diledi.

“Sizlerin önerilerinden feyz alıyoruz ve çalışmalarımızı o yönde geliştiriyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veterinerlik Hizmetleri Dairesi’nin öncülüğünde yürütülen destekler kapsamında fide, fidan ve distilasyon makinesi desteği için Çaltıbozkır Mahallesi’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Başkan Seçer, tarımın her koluna destek verdiklerini, üreticinin taleplerini karşılamaya devam edeceklerini söyledi. Üreticilerin taleplerini dikkate aldıklarını belirten Seçer, “Halkla iç içe olmak istiyoruz. Daha akılcı, daha etkin, daha sonuç alıcı hizmetler yapalım istiyoruz.Sizlerle beraber olduğumuz zaman da sizlerin yaptığı çalışmalardan esinleniyoruz. Sizlerin önerilerinden bizler de feyz alıyoruz ve çalışmalarımızı o yönde geliştiriyoruz” dedi.

“Mersin, çok önemli tarımsal potansiyele sahip”

Türkiye’de ve tüm dünyada son zamanlarda pandemi ile beraber tarımın öneminin net bir şekilde anlaşıldığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Mersin, çok önemli bir tarımsal potansiyele sahip. Belediye olarak göreve geldiğimiz günden bu yana tarımın her koluna destek vermek istiyoruz ve imkânlarımız ölçüsünde hatta imkânlarımızı azami kullanarak bunları da gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Başkan Seçer,‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin detaylarını katılımcılarla paylaşırken, geçtiğimiz günlerde başlatılan “Kazanç Projesi”ni ve arı üreticilerine verilen destekleri de anlattı.

Ekipman destekleri devam edecek

Başkan Seçer, alet-ekipman destekleri kapsamında hamur yoğurma makinesi desteğine devam edileceğini söyleyerek, hamur yoğurma makinası dağıtımı gerçekleştireceklerini söyledi. Seçer,“Zeytin boylama makinası, erik boylama makinası bu yılda projeksiyonumuzda var. Geçen yıl da bizden talep eden kooperatiflere dağıtımını yapmıştık, bu yıl da bu dağıtımlar devam edecek. Mezitli, Yenişehir, Tarsus’ta toplamda 3 adet Bal Evi desteği sağlanacak. Arıcılıkla uğraşan yurttaşlarımızın ürünlerinin satışının gerçekleşeceği Bal Evleri belediyemizce bu üç ilçemizde kurulacak. Yine büyükbaş hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteğimiz bu yıl gerçekleştirilecek” dedi.

 “Üretici üretsin, Mersinli üretsin, biz yanlarındayız”

Başkan Seçer, sezonun ilk fidan dağıtımlarını Silifke Çaltıbozkır’dan başlattıklarını vurgulayarak,şöyle devam etti:

“Geçen yıl yine burada yaptığımız lavanta fidanı dağıtımının miktarını artırarak buradan başlatacağız. Alıç sofraları yeni yeni süsleyen bir güzel meyve. Çok toprak aramıyor. Daha çok kıraç arazilerde yetişiyor. Katma değeri yüksek bir ürün. Son zamanlarda özellikle bunları turistik restoranlarda görmeniz mümkün. Gülnar’da ve Silifke’de alıç fidanını planladık. 1868 adet ama bunun çoğunluğu Silifke’de hatta Çaltıbozkır’da. 990 adet Çaltıbozkır’da, Yenimahalle’de 200 adet. Kalan 678 fidan da Gülnar’da 12 mahallemizde üreticilerimize teslim edilecek. % 50 hibeli olacak ama gelecek yıl talep artacak eminim. Biz de bu talebe karşılık desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. Üretici üretsin, Mersinli üretsin, kadınlarımız üretsin. Biz yanlarındayız.Samimi olarak çaba göstersinler. Biz bu işleri samimi olarak yapıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarıma destek veriyor, iki fotoğraf çekip, bunu haber konusu yapıp, diğer tarafta halkı kandırmak gibi bir amacımız yok. Biz vatandaşlarımızın vergileriyle sizlere aktardığımız her kuruşun çok değerli olduğunu biliyoruz. Bu bizim açımızdan çok önemli bir emanet onun için bin düşünüp bir harcıyoruz.”

 

“Attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değiyor

Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 250 bin adet lavanta fidesi dağıtacağını söyleyen Başkan Seçer, yağ üretimi için vatandaşlardan gelen distilasyon makinesi talebine de hiç düşünmeden olumlu yanıt verdiklerini söyledi. Başkan Seçer, Büyükşehir’in lavanta fidesi desteğine büyük ilgi olduğunu ve bu yıl Silifke’den önemli bir sipariş aldıklarını belirterek, “Toplamda 80 bin adet lavanta fidesi dağılacak buraya. Geri kalan diğer ilçelerimiz, burada birçok ilçemizden lavanta fidesi için siparişler alınmış. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut, Silifke, Erdemli, Tarsus, Toroslar, Çamlıyayla, Yenişehir, Mezitli. Her taraftan talep var. Demek ki ilgi var. Demek ki yaptığımız işin bir anlamı var. Demek ki attığımız taş, ürküttüğümüz kuşa değiyor. Bir sonuç elde ediyoruz. Geçen yıl izledi insanlar. Bizzat bana mesaj yazan oldu. Beni telefonla arayan oldu. Yaptığım mahalle gezilerinde insanlar ‘biz de lavanta fidesi isteriz’ dediler. Bunun da ispatı burada” dedi.

Distilasyon ünitesi hakkında da bilgi veren Seçer, “Aslında bu verdiğimiz distilasyon ünitesi de sadece lavanta yağının çıkartılmasından ziyade birçok ürünün bunlar tıbbi, aromatik bitkilerin işlenmesini de sağlıyor. Kekik, defne, biberiye, ada çayı gibi farklı üretim ihtiyacı ya da farklı üretim imkanı da sunuyor. Bu tip aletleri, sistemleri bu tip kooperatifler aracılığıyla üreticilerimize kazandırabilirsek üretim çeşitliliği de artmış oluyor. Üretim çeşitliliği demek pazar çokluğu demek. Pazar çokluğu demek müşteri çokluğu demek o da kazanç çokluğu demek. Böyle böyle damlaya damlaya göl olacak. Akacak, gidecek, sel olacak. Herkes bir tarafından tutacak bu ülkenin kalkınması için. Bunu samimiyetle yapacak” diye konuştu.

“Tarımın içinde olan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var”

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Silifke’nin sebze ve meyve üretiminde önemli üretim kalemlerine sahip olduğunu belirterek, “Çok şanslıyız. Tarımla içi içe olan, tarımın içinde olan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Onun içindir ki bu kırsal bölgelerde bizzat alternatif ürün olarak bu alıçların gündeme alınması, çiftçilerimize dağıtılması çok önem arz etmektedir” dedi.

 “Kendimizin üretmeye başladığı fideyle bu yıl 170 binlere ulaştı bu rakam”

Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Hatice Gülcan Yüksel, 2018 yılında derneğin temelini attıklarını ve bir de kooperatif kurarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yüksel, kırsal arazide yetişen, su ihtiyacı az olan ve ekonomik değere sahip bir ürün arayışı sonucu lavanta üretimine başladıklarını belirterek, “En büyük proje ortağımız Mersin Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek destek istedik. Büyükşehir’in bizlere sağladığı 5 bin adet lavanta fidesiyle başladığımız bu serüven, geçen yılla bu yıl toplamda 100 bin ve ayrıca bu yıl kendimizin üretmeye başladığı fideyle birlikte 170 binlere ulaştı.Lavanta bizim köyümüzde çok şeyi değiştirdi. Öncelikle Çaltıbozkır’ın bilinirliği artarak bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Geçen yıl köyümüzde 15 bin kişiyi misafir ettik” ifadelerini kullandı.

Kooperatif, sayın başkanımızın desteğiyle bir atılım içerisinde”

Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim Kültür Tanıtım Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Asım Özçalık da Başkan Seçer’in desteğiyle kooperatif olarak atılım içerisinde olduklarını belirterek, “Tıbbi ve ıtri bitkiler, uçucu yağları çıkarabilmek için bize hediye etmiş oldukları bu lavanta ve tesis için kendilerine ne kadar çok teşekkür etsek azdır. Bizim önümüzde çok büyük bir dağdı bu. Biz bunu düşündük, hesapladık ama baktık ki gücümüzü aşıyor. Ama Başkanımız geçen sene buraya yapmış olduğu ziyarette bize bir yeşil ışık yaktı. Biz gerçekten mutlu olduk ve bugün mutluluğumuz taçlanmış durumda. Kendileri de Allah razı olsun geldiler” dedi.

“Biz üretici kadınlar olarak çok destek gördük Başkanımızdan”

Projeden faydalanan alıç üreticisi Fatma Uyguç ise “Misafirperverliğiyle bildiğim, köyüm, ilkgözağrım, sevdiğim, methetmeye doyamayıp övdüğüm işte Çaltıbozkır benim köyüm. Başkanımız’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Okulumuz harabeydi, okulumuz düzeldi. Fidanlarımız geldi. Bu yıl alıç fidanlarımız geldi. Daha önce lavantamız geldi. Sayesinde üç, beş tane kursa gittik. Bilinçlendik. Biz üretici kadınlar olarak çok destek gördük Başkanımız’dan çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, kadın üreticilere temsili olarak lavanta fidesi ile alıç fidanı dağıttı. Üreticilerin talebi üzerine mahalleye kurulumu yapılan distilasyon makinesini de inceleyen Başkan Seçer, Silifke mesaisini Sayağzı Mahallesi’ndeki pazar esnafını ziyaret ederek sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇALTIBOZKIRLI, ÜRETİCİLERE, FİDE,, FİDAN, VE, EKİPMAN, DESTEĞİ, BÜYÜKŞEHİRDEN,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.