Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 17:08 Bu haber 1974 kez okundu
 
Silifkeli Çiftçilerden Otoban Bağlantı Yoluna Tepki
Mersin’in Silifke İlçesine gelmesi planlanan Çeşmeli-Silifke Otoyolunun Sarıcalar Mahallesindeki Silifke çıkışının tarım arazilerinden geçecek olması, çiftçilerin tepkisine yol açtı.
SİLİFKE Haberi


Bölge halkı, Onlarca çeşit ürünün alındığı, turfanda meyveciliğin yapıldığı, seracılığın geliştiği elverişli tarım arazilerinin yol olarak kullanılmamasını, Kadıoğlu kuyusu mevkiindeki tarım arazisi az olan devlet hazine arazilerinin yol olarak kullanılmasını istedi. Yapılması planlanan ve ÇED raporları alınan Çeşmeli-Silifke Otoyolunun Sarıcalar mevkiindeki Silifke çıkışındaki alanda bir araya gelen Çiftçiler, yol yapılmasına karşı olmadıklarını, mevcut planla yapılacak yolun hem devlete hem de vatandaşa büyük zararı olacağını, hazine arazisinden geçerse hem istimlak bedelinin az olacağını hem de elverişli tarım arazilerinin yolla zayi olmayacağını dile getirdiler. Bölgedeki çiftçiler ve üreticiler adına Çiftçi Mustafa Göktaş basın açıklaması yaptı. Göktaş yaptığı açıklamada, “Silifke ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayanmaktadır. Özellikle de turfanda meyvecilik. Silifke çileği, can erik, limon ve örtü altı sebze ve meyvecilik Silifke tarımının önemli ürünleridir. Bu ürünlerin ekonomik değer kazanmasındaki etkenlerden biri de ulaşım. Yol olmazsa ürünün değerlendirilmesi çok zor. Son günlerde gündeme gelen ve yaklaşık 10 gündür devam eden Çeşmeli-Silifke yolu bizleri heyecanlandırdı. Narin ürünler için ulaşımın kolay olması önemli. Ne var ki otoban bağlantı yolunun şu anda istimlak çalışması yapılan güzergahı tamamen tarım arazisi. Yaklaşık 2-2,5 kilometre uzunluğunda Silifke’nin en verimli arazilerinin bulunduğu bir yer. Tamamen limon, çilek, erik bahçesiyle kaplı bir alan. Oysa ki 2 km Mersin tarafından yaklaşık 500 metre civarında ve hazine arazisi olan bir yer var ( Kadıoğlu kuyusu civarı) Bağlantı yolunun buraya alınması hem yüzlerce tarım arazilerini kurtaracak hem de devlete maliyetini en aza indirecektir. Bağlantı yolunun şehir merkezine yakın olması bir dezavantajdır. Şehrin rahat nefes almasını engeller” dedi. Göktaş, “Mersin Karayollarına 17.02.2020 tarihli Harika Levent’e ait yol güzergahının değiştirilmesi ile ilgili dilekçe 27.02.2020 tarihinde verilen cevapla reddedilmiştir. Gerekçede birçok kurum kuruluşun ÇED raporuna uygun rapor verdiği söylenmektedir. Oysa ki yer sahipleri olarak hiç birimize ÇED raporu için haber verilmemiştir. Biz yer sahipleri, üreticiler ve tarımdan geçimini sağlayan işçiler olarak yöneticilerimizden, devletin zarara uğratılmaması ve bu verimli tarım arazilerinin yok edilmemesi adına bağlantı yolun güzergahının değiştirilmesini talep ediyoruz. Bu konuda ilgili kuruluşların ve Silifkelilerin desteğini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifkeli, Çiftçilerden, Otoban, Bağlantı, Yoluna, Tepki,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.