Haber Detayı
24 Kasım 2018 - Cumartesi 12:52 Bu haber 1394 kez okundu
 
Silifke' de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları
Silifke'de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları yapıldı
EĞİTİM Haberi


24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle yapılan kutlamalar, Anıttaki çelenk koyma töreniyle başladı. İlçe Milli eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi'nin çelenk sunumunun ardından Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Anıt Meydanı'ndaki programın ardından Silifke Belediye Kültür Merkezi'nde kutlamalara ve anmalara devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından emekli öğretmen Hüseyin Çınar konuşmasını yaptı. Atayurt Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hasan Çomak, “Sen Öğretmensin” adlı şiirini okudu.

Öğretmenliğin ne kadar kutsal olduğunu yaşadığı örneklerli anlatarak ifade eden Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir; “ Silifke'de görev yapan, çocuklarımızı, gençlerimizi emanet ettiğimiz, onları yarınlara hazırlayan 1765 öğretmenizin ve ayrıca ücretli öğretmenlerimizin, her biriniz çok farklı izler bırakan büyük değerlersiniz. Sizin gönüllerde bıraktığınız izler bu toplumu ayakta tutuyor. Emeğinizin, çabanızın, fedakârlığınızın karşılığını anlatabilmek mümkün değil. Sizler bozkırları yeşertmeye inatla çalışan, eli öpülesi değerlerimizsiniz. Ve bu günü kutlarken, okuma yazma bir ananın, okumayı yazmayı askerde öğrenmiş bir babanın oğlunu keşfedip, bana kaymakamlık yolu açmış tüm öğretmenlerimi saygıyla hürmetle anıyorum. Bunca sene hizmet verdiğim yerlere bugün gittiğimde beni sevgiyle karşılıyorlarsa, ya da siz gittiğinizde konuşmalarda benim adım geçiyorsa, bunun en önemli sebebi meslek hayatım boyunca öğretmenlerimizin yanında, bazen başında, bazen de emrinde olma anlayışlıyla birlikte çalışmış olmamdır. Eğer bu millet hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebilecekse, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün bu millete hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkma amacını gerçekleştirebilecek ve dünyadaki mazlumların gözyaşını dindirebilecek, zalimlere haddini bildirebilecek güce gelecekse, bu siz öğretmenlerimiz ve sizlerin yarınlara armağan edeceği nesiller sayesinde olacaktır. Bu hedef doğrultusunda görevleri başında şehit olan öğretmenlerimizi minnetle, şükranla anıyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, onun silah arkadaşlarını, kahraman gazilerimizi de rahmetle anıyorum. Siz değerli öğretmelerimizin 24 Kasım Öğretmeler Günü'n tebrik eder, sizlere saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına “Öğretmenim Ben” şiiriyle başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi konuşmasında, “Millet mekteplerinin açılış ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım gününü 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak aynı heyecanla kutluyoruz. Toplumumuzda bilginin güç olduğunu ve önemini, öğrenmenin erdemini ve insana kazandırdıklarını bilen, anlayan insan eğitim ve öğretimin insanı yücelteceğinin farkında olur.  Böylece kişi eğitime karşı istekli olduğu gibi, öğretmenlere ve öğretenlere saygı gösterilmesi gerektiğini anlar. Bu manada ya öğreten olacağız, ya öğrenen olacağız, ya dinleyen ya da bunları seven olacağız. Beşinci kişi olma gibi bir şansımız yok. Öğretmenlik insan tarihini en önemli ve asla değerini hiç kaybetmeyecek bir peygamber mesleğidir. Mustafa Kemal, yeni kurulacak olan devleti dört temel üzerine oturtmuştur. Bunlardan ilki mekteptir. Yani eğitim ve öğretimdir. Bu değerli gün vesilesiyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi, rahmet ve minnetle anar, emekli olan öğretmenlerimize uzun ve sağlıklı ömürler diler ve tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü'nü kutlar ve başarılar dilerim. Hepinizin yolu ve geleceği açık olsun. ” ifadelerini kullandı.

Bütün mesleklerin değerli olduğunu ama öğretmenliğin çok farklı bir değere sahip olduğunu vurgulayan Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut konuşmasında; “Bizler, bizi yetiştiren değerli öğretmenlerimiz sayesinde bu topraklara, bu millete hizmet etmeye başladık. Birçok meslek için kutsallık tanımı kullanılır,  ama en kutsal meslek öğretmenliktir. İnsanlık için zor olan şeylerin başında paylaşmak gelir. İşi paylaşmak üzerine olan belki de tek meslek öğretmenliktir. Bizin en değerli hazinemiz olan bilgiyi paylaşırlar. Tüm öğretmenlerimiz ellerini öper, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “Öğretmen ve Hayatındaki Rolü” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrenciler eserlerini okudu. Atayurt Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Bizi de Bir Öğretmen Yetiştirdi” adlı gösterinin ardından, ilçemiz okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşan Halk Eğitim Merkezi Öğretmenler Korosu tarafından Müzik dinletisi yapıldı. Emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi verilmesinin ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon, resim yapma yarışmasında ve tenis turnuvasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

  

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Kısmet TURGUT
 
Etiketler: Silifke', de, 24, Kasım, Öğretmenler, Günü, Kutlamaları,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.