Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 14:33 Bu haber 1208 kez okundu
 
Silifke’de 19 Mayıs Kutlaması Yapıldı
19 Mayıs Atatürk’ ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk Anıtına çelenk sunma, bayram yürüyüşü ve kutlama töreni ile Silifke’de kutlandı.
SİLİFKE Haberi


     19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı saat 09:00’ da ilk olarak Silifke Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Hasan Hüseyin Altural’ın Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Ardından 09:30’da Anıt Meydanından Silifke Şehir Stadyumuna kadar bayram yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşün tamamlanmasıyla birlikte Şehir Stadyumunda kutlama programı düzenlendi.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir yaptı. “Türk Milletinin istiklal ve istikbaline kasteden düşmanlara karşı 19 Mayıs 1919`da Samsun a çıkan Atatürk'ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı: "Ya İstiklal Ya Ölüm" anlayışla, kadınıyla-erkeğiyle, genciyle-yaşlısıyla büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, bütün yokluklara ve zorluklara rağmen dünyada eşine ender rastlanan bir zafer kazanılmış ve bu zafer Cumhuriyetin kuruluşu ile de taçlandırılmıştır” diyen Kaymakam Şevket Cinbir, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti köklü bir devlet geleneğinin, binlerce yıla dayanan bir vicdanın, yüksek milli ve manevi değerlerin, tarih sahnesindeki varlığı mazlumlar için umut zalimler için korku kaynağı ve insanlık için gurur vesilesi olmuş bir milletin emeği, istiklal ve istikbal anlayışının, vatan sevgisinin vücut bulmuş halidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti; insanlığın son kalesi olarak kurulduğu değerlerle sonsuza kadar yaşayacaktır. Çünkü Kurtuluş mücadelemizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimizi kuran ve hayat veren ruh bugün de dimdik ayaktadır. Bu ruh; 1071'de Anadolu kapılarını Türklere aralayan. 1453'de İstanbul'u fethedip bir çağ kapatıp bir çağ açan, üç kıtaya sevgiyi, adaleti ve insanlık değerlerini taşıyan, Çanakkale'yi geçilmez yapan, Kocatepe'de haykıran,Urfa'yı Şanlı. Antep’i Gazi. Maraş'ı Kahraman yapan, Sakarya'yı şanlandıran ruhtur. Bu ruh; bu memleketin bölünmez bütünlüğüne göz diken hain terör örgütleri ile yıllarca yılmadan ve kararlılıkla mücadele eden ruhtur. Bu ruh; kadınıyla-erkeğiyle, genciyle- yaşlısıyla, vatanına,  istiklaline, cumhuriyetine,  iradesine kasteden ihanet şebekesine haddini bildirerek 15 Temmuz Destanını yazan ruhtur.

Böylesi bir ruha sahip bir milletin mensubu olmak büyük bir ayrıcalıktır. Bu milletin her bir ferdine hizmet etmek de bir onurdur. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp bir olacak iri olacak, diri olacak; geçmişten devraldığımız sorumluluklarımızı yerine getirme. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder M. Kemal Atatürk' ün Türk Milletine hedef olarak gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma amacını gerçekleştirme sorumluluğu ile daha da güçlü bir Türkiye'yi inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

     Gençlere seslenen Kaymakam Şevket Cinbir, “Geleceğimizin teminatı siz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlayıp özümsemeleri ve bu ruha sahip çıkmaları önemlidir. Gençlerimizi kendine güvenen, milli kültürümüze bağlı,tarih bilincine sahip,yüksek nitelikli ve karakterli bireyler olarak yetiştirmek milletimize karşı en önemli sorumluluğumuzdur.

Türk gençliği, dün kurtuluş mücadelesinde olduğu gibi günümüzde de terörle mücadele ve 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında gösterdiği kahramanlık örnekleriyle. Aziz ecdadımızın ve Aziz şehitlerimizin emaneti olan vatanımızı sonsuza kadar koruma bilincinde ve kararlılığında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Gençlerimizin kendilerine emanet edilen Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağından ve bu aziz vatanımızın bir çakıl taşını dahi kimseye vermeyeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır” dedi

     Daha güçlü ve daha zengin bir Türkiye için; bir olacak, birlikte çalışacak, ama çok çalışacağız diyen Cinbir, “Bu toprakları adeta alın terlerimizle yeniden sulayarak bereketlendirecek, ülkemizi zenginleştirecek ve milletimizi güçlendirerek çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Köklü büyük ve güçlü bir devlet olarak mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu süreçte milletimizin ortak bilinci, birlik ve beraberliği en büyük gücümüz olacaktır. Milli birliğimizi zayıflatmaya yönelik içten ve dıştan gelen her türlü alçak ve hain saldırıya karşı dik duracak, düşmanlarımız ve şer odaklarının oyunlarını bozacak, heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bu vesileyle Aziz milletimizin birlik ve dirliğine kasteden terör odaklarını, cinayet şebekelerini, onların iç ve dış destekçilerini şiddetle lanetliyoruz.

    Milletçe 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir coşku ve heyecanla kutlarken; başta Büyük Önder M. Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi

    Silifke'deki bayram heyecanını gençlerimizle paylaşan, birlik ve beraberliğimiz için el ele Atatürk caddesinde yürüyen, balkonlarından gençlerimizi selamlayan, konutların ı ve işyerlerini Ay-yıldızlı Al Bayrağımız ile donatan, Anıt Meydanını dolduran tüm Silifkelilere teşekkür ediyorum diyen Cinbir, “"Biz eğilmez başlarız, her gün yeni bir zafere koşarız" diyerek Kocatepe'de haykıranlara, Urfa'yı Şanlı Antep'i Gazı Maraş 'ı Kahraman yapanlara, Sakarya'yı şahlandıranlara,"Ya istiklal ya ölüm" anlayışıyla cennet bahçesine girercesine şehadete koşanlara, aziz vatanımızı işgal edip kirletme hevesindeki gafillerin hayallerini Kütahya, Dumlupınar, İnönü,Balıkesir, Akhisar, Manisa,Uşak, Denizli'de toprağa İzmir'de denize gömenlere, saçı kınalı Mehmetlere, al duvaklı Zeyneplere, kahramanlar doğurup "git oğlum git ya gazi ol ya şehit" diyebilen analara, ağzı dualı eli nasırlı ninelere, ak sakallı dedelere, eli silahlı kalbi imanlı babalara,Nezahat Onbaşılara, Kastamonu dağların' istiklal Yolu yapmış Şerife bacılara , velhasıl bu toprakları bize vatan yapanlara ve memleketin bölünmez bütünlüğü için terör örgütleri ile mücadele ederken vatan,cumhuriyet,demokrasi ve milli irade için can veren yiğitlere, aziz şehitlerimize binlerce selam olsun.

    Birlik ve dirliğimiz daim, yarınlarımız aydınlık olsun. Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti Denir. Ne Mutlu Türküm Diyene. Bayramımız Kutlu Olsun” dedi.

    Kaymakam Cinbir’in yapmış olduğu konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okuyup Atatürk’ün Gençliğe hitabesi ve gençliğin Ata’ya cevabı okundu. Şeref çağrısı yapılan kutlama programında resim, şiir, kompozisyon yazma ve müsabakalarda dereceye giren öğrenciler ilçe protokolü ve gaziler tarafından ödüllendirildi.

    Program Spor kulüplerinin jimnastik, karate, Teakwando, Kickboks, ve halk oyunları gösterileri ile son buldu. Tören sonunda Kaymakam Şevket Cinbir başkanlığında ilçe protokolü öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

                  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifke’de, 19, Mayıs, Kutlaması, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.