Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 18:06 Bu haber 1338 kez okundu
 
Çilek Anaokulundan STEM Eğitimi ve Geri Dönüşüm Farkındalığı Projesi
Silifke Çilek Anaokulu’nun minik öğencileri, öğretmenleri Hülya EREN rehberliğinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında bir eTwinning Avrupa projesi olan ‘One step recycling one step STEM’ adlı STEM eğitimini de içeren geri dönüşüm projesini yürüttüler.
SİLİFKE Haberi


Silifke Çilek Anaokulu’nun minik öğencileri, öğretmenleri Hülya EREN rehberliğinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında bir eTwinning Avrupa projesi olan  ‘One step recycling one step STEM’ adlı  STEM eğitimini de içeren geri dönüşüm projesini yürüttüler.

Türkiye, Bulgaristan, Portekiz, Litvanya, Polonya,Yunanistan, İtalya, Romanya!dan 28 ortak okul ile işbirliği içinde yürütülmüş olan proje sayesinde öğrenciler okullarında yenilikçi STEM yöntemiyle çevre kirliliği bilinci ve geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak için bir çok çalışma yaptılar.

 Okul öncesi öğretmeni Hülya EREN proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında şöyle bilgi verdi : STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğin entegre bir şekilde öğretilmesini içeren yenilikçi bir yaklaşımıdır. Projemizde de erken STEM eğitimi ile öğrencilerimizde, çevre ve geri dönüşüm bilinci oluşturulmasına odaklandık. Geri dönüşümün amacı; kaynaklarımızın tükenmesini önlemek ve  atık çöp miktarını azaltmaktır. Böylece ülke ekonomisine katkıda bulunabilir ve doğamızı koruyabiliriz.  Bu doğrultuda ülkemiz genelinde başlatılan SIFIR ATIK projesine de destek vermek istedik. Pandemi döneminde de aktif olarak sürdürülen projemizde bir çok güzel etkinlik yaptık.

  • Öğrencilerimiz geri dönüşüm malzemelerini kullanarak gerçek yaşam problemlerine çözüm odaklı STEM tasarımları yaptılar. Uzak mekiği , rüzgar arabaları , depreme dayanıklı ev , robot , engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı çeşitli ürünler tasarladılar.

 

  • Proje sürecinde öğrencilerimiz web2.0 araçlarını tanıdılar ve dijital yeterlilikleri gelişti.

 

  • Geri dönüşüm fabrikasını ziyaret ettik ve topladığımız atık yağ, pil ve pet şişeleri teslim ettik.

 

  • Avrupa kod haftası etkinliklerinde tüm ortak okullarımızın öğrencileri kodlama çalışmaları yaptılar ve kodlama sertifikası aldılar.

 

  • Projemizde tüm ortak okulların işbirliği ile STEM-Geri dönüşüm temalı çizgi roman oluşturuldu.

 

Çizgi roman bağlantısı : https://read.bookcreator.com/utM1WzRGenSUdbr0ibIGqKcCWKF2/VQXXJpkLSDW0wAyF7-Tirg

 

 

  • Ülkemiz ve Avrupadaki ortak okullarımızla on-line canlı bağlantılar kurduk ve geri dönüşüm sloganları  söyledik.

 

  • Projemiz boyunca yaptığımız çalışmaları sanal olarak sergiledik.

 

     Tüm bu çalışmalardaki amacımız ;STEM yaklaşımı sayesinde tasarım odaklı düşünebilen , 21.yy becerilerini edinmiş, geri dönüşümün önemini kavramış ve bu konuda daha hassas düşünen,  geleceğe ve çevreye umutla bakan bir nesil yetiştirmektir. 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çilek, Anaokulundan, STEM, Eğitimi, ve, Geri, Dönüşüm, Farkındalığı, Projesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.