Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 15:16 Bu haber 828 kez okundu
 
Atayurt Tarımda Türkiye’nin ve Dünyanın Yükünü Çekiyor
Atayurt Mahallesinde çilek, serada domates üretimi başta olmak üzere limon, kayısı, üzüm, kayısı, erik, bakla gibi bir çok sebze ve meyve üretiminin gerçekleştirildiklerini ifade eden Mersin Bölge Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Ersin Akdoğan, “Mahallemiz yıllık yaklaşık 50 bin ton domates, 80 bin ton çilek, 80 bin ton limonu, 7 bin ton baklayı ve diğer ürünleri belgeli olarak Atayurt Hal Müdürlüğümüzden yurt içi ve yurt dışı piyasaya sevk ediyoruz” dedi.
SİLİFKE Haberi


Tarımda çalışanların büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna dikkati çeken Ersin Akdoğan, “Tarlada ürün toplayan çalışanlarımızın yüzde 90’ı ve paketleme tesislerinde çalışanlarımızın yüzde 80’i bayandır. Hal esnafı çalışanlarının yüzde 70’i de erkektir. Sebze ve meyve halimiz bölgemizde halkımızın büyük bir bölümüne iş istihdamı da sağlamaktadır” dedi.

Atayurt Mahallesinin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Başkan Ersin Akdoğan, “Tesis, depo ve tarlalarda 5 bin işçimiz çalışmaktadır. Bu da Beldemizde büyük oranla iş istihdamı sağlanmaktadır. 7 bin 300 nüfusumuz var, 5 bin kişi çalışıyor. Bölgemizde ki işçi yeterli gelmediği için Türkiye’nin değişik illerinden insanlar gelerek burada rahatlıkla çalışmaktadırlar. Atayurt Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor” diye konuştu. 

yatırımcıya kapılarının açık olduğunu anlatan Başkan Akdoğan, “Mahallemiz tarımsal alanda Silifke İlçemizin ana merkezidir. Mahallemizde  bin bir çeşit ürün üretilmektedir. Bunları ana başlıkta sıralayacak olursak narenciye, domates, çilek ağırlıklı üretim yapılmaktadır. Bunun yanında kavun, karpuz, üzüm, nektarin, kayısı, yer kirazı aklımıza gelebilecek her türlü meyve sebze üretilmektedir. Erkencilik anlamda bölgemiz çok önemlidir. Meyvelerimizin aroması çok kalitelidir. Bunun belli başlı sebebi ise toprağımızın ve havamızın mikro klima özelliğidir. Bölgemizin toprağında kan eksen can biter dersek yanılmayız. Çok verimli topraklarımız vardır. Bu ürettiğimiz ürünler bölgemizde de ki kurulan tesislerinde işleniyor. Beldemizde şu an 8 adet çalışan soğuk hava ve paketleme tesisi var. 4 tanesi ise halen inşaat halindedir. Bunlarda tamamlandıktan sonra 12 adet mevcut çalışan tesisimiz olacaktır. Beldemizde 1 adet halimiz vardır. Burada 34 dükkanımız vardır. 9 adette sevkıyat deposu vardır. Bu sevkıyat depolarında tüccarlarımız ürünleri işlemektedirler. Bu soğuk hava depolarında ihracat gerçekleşmektedir” şeklinde konuştu.

Rusya ve Ukrayna ülkelerine en fazla ihracat olduğunu kaydeden Başkan Ersin Akdoğan şunları söyledi: “Bizim bölgemizde üretilen ürünlerimizi yerinde görmek isteyen ve taze taze yerinde yemek isteyen kim olursa olsun gelsinler misafirimiz olsunlar.”

 


                     

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Atayurt, Tarımda, Türkiye’nin, ve, Dünyanın, Yükünü, Çekiyor, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.